פניה לטיפול

אף שפניה לטיפול מהווה את נקודת ההתחלה של התהליך הטיפולי, היא לעתים קרובות באה רק בסופו של תהליך מורכב שמתבשל זמן מה במוחו של המטופל עוד טרם הפנייה. נושאי ההתלבטות הם בדרך כלל עמוקים וחשוב מאוד להתייחס אליהם במסגרת המפגשים הראשונים.  בנוסף ללבטים אילו, ישנן גם סוגיות מעשיות יותר שמעסיקות מטופלים רבים לקראת תחילת התהליך, ועליהן חלק זה בא לענות בקצרה.

לאחר פנייתכם תוזמנו לפגישת היכרות וייעוץ ראשונית עמי. במקרה של הורים המעוניינים להפנות ילד לטיפול, הפגישה הראשונה תהיה בדרך כלל רק בנוכחות ההורים. לאחר הפגישה הראשונה ייקבעו בין שתיים לשלוש פגישות נוספות (משתנה בהתאם לאופי הפניה ולאופי המקרה) לשם איסוף פרטים ולקיום הערכה ראשונית. בתום אותם מפגשים ניפגש לשיחה משותפת בה אספק את ההערכה הקלינית שלי לגבי סוג הטיפול המתאים וננהל דיון והתאמה של הציפיות לגבי המסלול הטיפולי. באותו מפגש נקבע גם יום ושעה קבועים לפגישות הטיפול. אם מסיבה כזאת או אחרת, באותו שלב, אחד הצדדים ימצא לנכון שלא להמשיך בטיפול במסגרת הקליניקה, אשמח לסייע במציאת מסגרת חלופית לטיפול, במידת הצורך.

כדאי לדעת שחלק מקופות החולים מספקות סבסוד חלקי לטיפולים בילדים במסגרת הביטוחים המשלימים. כמו כן, ישנם ביטוחי בריאות פרטיים המספקים סבסוד חלקי לטיפול נפשי (גם למבוגרים וגם לילדים). חשוב להדגיש שהקשר עם הביטוחים הפרטיים ובקשות להחזר מול קופת החולים וחברות הביטוח הן באחריותו של המטופל בלבד.

סודיות בטיפול במבוגרים ובטיפול בקטינים – לעתים קרובות אני נשאל על ידי מטופלים חדשים לגבי נושא הסודיות בטיפול. חשוב להדגיש שאדם הנמצא בטיפול פסיכולוגי זכאי לכל כללי הסודיות הרפואית כפי שהם מוגדרים בארץ, למעט מספר מקרים חריגים, כפי שמפורטים בחוק. בכל הנוגע לטיפול בקטינים חובת הסודיות בחוק היא אל מול הוריו של הקטין שהם גם האחראים על שלומו, למעט מקרים חריגים כפי שהם מוגדרים בחוק (כלומר, באופן כללי לקטין אין זכות חוקית לסודיות רפואית מול הוריו). עם זאת, טיפול פסיכולוגי מתבסס במידה רבה על יכולתו של הילד \ הנער לדעת כי הדברים עליהם הוא משוחח בטיפול נותרים פרטיים. עקב כך, כחלק מהחוזה הטיפולי הראשוני שלי עם ההורים והקטין אנו מגדירים את זכותו של הקטין לפרטיות ואת המקרים בהם תחול בנושא חריגה ונשתף את ההורים.