טיפול במבוגרים

טיפול במבוגרים

האמת היא שהסיבות לפניה לטיפול הן רבות ומגוונות מכדי שניתן יהיה למנות את כולן. בהבדל מתפיסות קודמות שהתייחסו להתפתחות האדם כשלב שמסתיים עם סופו של גיל ההתבגרות, היום ברור  שהאדם עובר תקופות התפתחות מרובות ומשמעותיות במהלך חייו הבוגרים שנוגעות לתחומים רבים ומגוונים ביניהם תחום הזוגיות והמשפחה, תחום הלימודים והתעסוקה ותחומים הנוגעים לפרקי חיים וגיל ואף למצב בריאותי, אשר כולם עלולים להוביל גם לצורך ללכת לטיפול. גם במישור החוויה אנשים יתמקדו בטיפול בתחושות שונות – בעוד שאדם אחד יגיע לטיפול וישוחח על תחושת חרדה מציפה, האחר ישוחח על כעס וחוסר סבלנות שהוא חש כלפי סביבתו, האחד יחוש ריקנות ויתקשה לתאר את שהוא חווה או אפילו מדוע בחר לפנות לטיפול, ואילו האחר ישוחח על תחושת עצבות גדולה שמציפה אותו. לעתים אדם ידווח על תחושת תקיעות ועל קושי לצאת מדפוסים ישנים ואילו אדם אחר יהיה דווקא עסוק בפער הגדול בין שאיפותיו למצבו העכשווי ובתחושה שלא מימש את עצמו "ובזבז את חייו". ייתכן שהדבר היחיד שניתן להכליל על רוב הפניות לטיפול הוא חוויה מהותית ולא פתירה של חוסר נחת מהמצב הקיים, שמובילה לסבל, ויכולה להופיע בדרכים שונות ומגוונות לא פחות ממגוון האנשים המגיעים לטיפול.

הצורך לפנייה לטיפול גם עלול להתעורר בעקבות אירוע משמעותי למטופל. לעתים יהיה מדובר באירוע בעל אופי משברי ואפילו טראומטי, כגון גירושים, אובדן אדם קרוב או אירוע של תקיפה. במקרים אחרים יהיה מדובר באירוע שהסביבה לא חווה כאירוע בעל משמעות גדולה, אך שנחווה על ידינו באופן עוצמתי ומטלטל. לבסוף, ישנם מקרים שבהם אנשים פונים לטיפול לא דווקא משום שהם חשים מצוקה או קושי, אלא מתוך רצון להעמיק ולהכיר את עצמם ולפתוח ולפתח את יכולת ההתבוננות שלהם על עצמם ועל חייהם.

טיפול פסיכולוגי בא לספק מרחב בטוח ולא שיפוטי שמאפשר תהליכי התבוננות  וחקירה של תשוקותיו, חרדותיו, צרכיו והגנותיו של המטופל כפי שהם מופיעים ביחסיו בעבר, בהווה ובחדר הטיפול. המטופל מתבקש להביא את מחשבותיו, חלומותיו וכל דבר העולה על דעתו אל חדר הטיפול.  במהלך התהליך הטיפולי הקשר מזמין לתוכו שחזור של דפוסים רגשיים ובינאישיים שנחוו בחייו של המטופל שכעת מופיעים מחדש בתוך חדר הטיפול. דרך תהליך של התבוננות משותפת המלווה את החוויה הרגשית המתעוררת בחדר הטיפול, המטופל זוכה להכיר ולחשוב את חייו באופן מלא וחופשי יותר, דבר שמסייע לתהליכי קבלה וצמיחה, כמו גם לפתרון סוגיות שהטרידו את מנוחתו. לבסוף, אף שרוב העבודה הטיפולית נעה במישור המתואר, לעתים ולפי הצורך, תעשה בחירה למקד את העבודה הטיפולית בבעיה מסוימת שדורשת מענה מהיר ונקודתי, בהתאם להבנות המטפל ולצרכי המטופל.